Wdrażanie nowoczesnych algorytmów optymalizacyjnych w perspektywie postępującego rozwoju branży logistycznej i transportowej w Polsce staje się nieuniknione.

Biorąc pod uwagę niekwestionowaną pozycję lidera Polski w branży transportowej, inwestycja ta zdaje być się zasadna dla przedsiębiorstw, których zarządzanie flotą jest istotnym elementem funkcjonowania firmy.

 

Korzyściami płynącymi z wdrożenia algorytmów optymalizacji tras mogącymi przemawiać do szczebla menedżerskiego są:

  • Skrócenie sumarycznej długości tras
  • Skrócenie czasu potrzebnego obsługi danej liczby zleceń
  • Umożliwienie planowania tras na wiele dni
  • Zaproponowanie optymalnej liczby pojazdów potrzebnych do obsłużenia danej liczby zleceń, a tym samym rezygnację z pojazdów których utrzymywanie jest ekonomicznie nieuzasadnione
  • Ustalenie najbardziej racjonalnej kolejność wizyt u klienta, uwzględniając zarówno ich
  • Geograficzne rozmieszczenie jak i możliwe godziny odwiedzin
  • Zaawansowana optymalizacja tras

 

Planowanie tras na miarę XXI wieku

Obecnie przedsiębiorstwa unikające inwestowania w implementację nowych technologii i korzystania z dobrodziejstw nauki oddalają się od osiągnięcia sukcesu rynkowego. Algorytmy optymalizacyjne stanowią doskonały przykład nowatorskiego systemu. Dzięki algorytmom optymalizacyjnym możliwe jest trasowanie wykorzystujące matematyczne metody wyboru najbardziej optymalnych kombinacji tras. Dzięki temu zostaje wykluczony element przypadku, intuicji planisty, bądź błędnego przekonania.

Co więcej, algorytmy optymalizacyjne można wykorzystać jako kalkulator tras. Wykluczy on pomyłki spowodowane ograniczeniami ludzkimi, związanymi z przetwarzaniem zbyt dużej liczby danych, które narażają firmę na wzrost kosztów.

 

Matematyczne rozwiązania dla transportu

Otóż 10 punktów do odwiedzenia dla jednego kierowcy stwarza 3628800 możliwych kombinacji z których należy wybrać jedną najbardziej optymalną. Załóżmy, że jest dokładnie jedno najlepsze rozwiązanie dla 10 – punktowej trasy. Wówczas, losowo wybierając kolejność punktów mamy szansę w nie trafić z takim samym prawdopodobieństwem jak kupując 4 zakłady w Lotto na trafienie „szóstki”.

Alternatywnie, analizując 8 rozwiązań na sekundę, już w rok można sprawdzić je wszystkie. Wizualizacja problemu podkreśla irracjonalność działań manualnego wyznaczania tras w zestawieniu z możliwością zastosowania metody opartej na algorytmach obliczanych przez komputer. W przypadku 25 punktów liczba wzrasta już do kombinacji. Wiek wszechświata to około 4 * 10 ^ 17. Sprawdzając po kolei 150 milionów rozwiązań co sekundę, zaczynając od startu wszechświata, mniej więcej teraz byśmy dochodzili do sprawdzenia ich wszystkich.

Podsumowując, korzyści płynących  z wdrożenia optymalizacji tras jest wiele. Przede wszystkim: wzrost konkurencyjności firmy na tle rywali. Nie należy zapominać o redukcji kosztów. Mogą one wynikać z oszczędności na transporcie. Dodatkowo, wzrośnie zadowolenie klientów oraz zminimalizowanie pojawienia się kosztu utraconych możliwości. Mogą one być spowodowane np. potrzebą ponownego przyjazdu do klienta ze względu na okna czasowe, których dedykowany i ograniczony czas otwarcia lub zamknięcia nie został wykorzystany do załadunku lub rozładunku. Uniemożliwiałoby to wykonanie innego zlecenia.

Umów się z nami na rozmowę

 

Wyrażam zgodę na:

* pole wymagane

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Emapa S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, e-mail: prywatnosc@emapa.pl. więcej >