metody optymalizacji tras przejazdu

Najlepsze światowe drużyny w dziedzinie zwanej optymalizacja tras przejazdu, uwzględniającej okna czasowe pojedynkują się w międzynarodowym benchmarku Instytutu Sintef. Emapa dystansuje liderów, ponieważ ma w rękach już ponad 100 rekordów. Najsilniejsi rywale (Cainiao – Alibaba Group i Quintiq) zajmują kolejno drugą i trzecią pozycję w rankingu. 

Sprytne narzędzia rozwiązujące problem optymalizacji tras

Polska Spółka Emapa prowadzi zaawansowane prace badawczo-rozwojowe nad algorytmami optymalizującymi trasy przejazdów. Algorytmy uwzględniają okna czasowe i są znane w biznesie i literaturze pod skrótem VRPTW (Vehicle Routing Problem with Time Windows). Algorytmy VRP to sprytne narzędzie mające zastosowanie w wielu branżach, w których optymalizacja tras przejazdu stanowi ważny element strategii biznesowej. Celem rozwiązań bazujących na algorytmach VRP jest znalezienie takiej kombinacji połączeń magazyn-punkty-magazyn lub siedziba firmy-Klienci-siedziba firmy dla wszystkich pojazdów wyjeżdżających z punktów startowych, aby sumaryczny ich koszt był jak najniższy. Zazwyczaj oznacza to, że suma kilometrów pokonywanych przez wszystkie pojazdy jest jak najmniejsza. Wyznaczone trasy muszą również uwzględniać okna czasowe, czyli możliwe godziny odwiedzin Klientów.

 

Sukcesy Emapy na arenie międzynarodowej

Porównując się z najlepszymi reprezentantami środowisk zarówno naukowych jak i biznesowych na świecie, Emapa bierze aktywny udział w badaniach benchmarkowych Gehringa i Hombergera, organizowanych przez norweski instytut naukowy Sintef. Są to obecnie najbardziej popularne i precyzyjne zestawienia rozwiązań dotyczących zagadnienia, jakim jest zaawansowana optymalizacja tras z oknami czasowymi (VRPTW). Aktualnie Emapie udało się zdobyć 100 rekordów własnych i 2 dzielone z firmą Cainiao, operatorem logistycznym grupy Alibaba, właściciela jednego z największych światowych marketplaców – AliExpress.

 

Problemy rzędu kilkuset punktów

Instancje, w których Emapa bierze udział to optymalizacja tras przejazdu dla 400, 600, 800 i 1000 punktów. Bicie rekordów w dziedzinie optymalizacji VRP polega na znalezieniu najmniejszej sumy długości tras, nie zmniejszając liczby odwiedzanych punktów. W praktyce oznacza to odwiedzenie wszystkich Klientów minimalizując sumę kilometrów przejechanych przez wszystkie pojazdy. Zespół Emapy w rankingu występuje pod skrótem SCR, pochodzącym od nazwisk jej reprezentantów: Piotr Sielski, Piotr Cybula, Marek Rogalski. Emapie z ostatnim wynikiem udało się zająć 1/3 wszystkich instancji Gehringa i Hombergera.

 

Sukcesy polskich naukowców to wybitne osiągnięcie w dziedzinie nauki i biznesu, nie tylko w skali kraju, ale całego świata. Zespół zdolnych programistów nie ustaje w dążeniu do osiągania coraz lepszych wyników na tym polu.

Umów się z nami na rozmowę

 

Wyrażam zgodę na:

* pole wymagane

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Emapa S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, e-mail: prywatnosc@emapa.pl. więcej >