Każdy ze stopów może mieć określone zapotrzebowanie na ładunek wyrażone w dowolnych jednostkach (np. paletach) również w maksymalnie 3 wymiarach. Warunkiem przy definiowaniu ładowności i zapotrzebowania na ładunek jest używanie liczb całkowitych. Jeśli podana wartość będzie wyrażona liczbą
niecałkowitą, zostanie ona zaokrąglona do całkowitej.
MapGO obsługuje zarówno dostawy jak i odbiory ładunków. Jest to kolejny parametr, który należy zdefiniować na etapie tworzenia listy stopów do obsługi. Domyślnie program wybiera opcję „dostawa”.
Aby optymalizacja przebiegła poprawnie, oprócz zapotrzebowania na ładunek w punkcie, zdefiniowane muszą być również ładowności pojazdów, w tych samych jednostkach. Użytkownik definiuje ładowność swoich pojazdów w Zakładce Pojazdy.
Aplikacja dopilnuje, aby ładując na pojazd towar z poszczególnych stopów nie przekroczyć żadnego z ustawionych w pojeździe limitów. To znaczy, że możemy z jednej strony zdefiniować potrzeby Klientów na wielkość dostawy lub odbioru, a z drugiej możliwości naszej floty aż w 3 wymiarach – sugerowanych przez program lub swoich własnych zgodnie z potrzebami prowadzonej działalności. Mogą być to dowolne 1, 2 lub 3 wymiary, czyli na przykład waga i liczba palet ładunku oraz ładowność i pojemność paletowa auta.
Jak skorzystać z opcji wielu pojemności? Wystarczy w przygotowanym na wstępie pliku z listą stopów stworzyć dodatkowe kolumny z wymiarami/cechami, które nas interesują. Jednocześnie te same wymiary/cechy muszą mieć zdefiniowane auta z floty Użytkownika. Parametry te osobno definiowane są dla odbiorów i dostaw, zatem jeżeli dane auto realizuje zarówno dostawy jak i odbiory, lista punktów dostaw musi być zaimportowana w uwzględnieniem potrzeb poszczególnych punktów z podziałem na odbiory i dostawy: