Wraz ze wzrostem znaczenia efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw prowadzącego do osiągnięcia niezakłóconego przepływu towarów i usług od producenta do ostatecznego nabywcy, zaawansowana optymalizacja tras jest coraz częściej poruszanym zagadnieniem. Głównie w kontekście usprawnienia procesów związanych z transportem, dystrybucją i  logistyką.

Rozwiązania dla transportu na rynku farmaceutycznym

Rynek farmaceutyczny w Polsce z szczególnym uwzględnieniem aptek jest jednym z  sektorów, gdzie logistyka zaopatrzenia odgrywa niezmiernie istotną rolę. Odpowiada ona za utrzymanie odpowiedniej dostępności leków, która decyduje o różnorodności asortymentu. Co za tym idzie wpływa na wzrost konkurencyjności aptek oraz polepszenie stanu zdrowia pacjentów.

Z powodu bardzo szerokiego zakresu produktów używanych w leczeniu oraz dynamicznym tempie zużycia, nie jest możliwe realizowanie wszystkich zamówień tylko z zapasów dostępnych w magazynie.

Zamawianie niezbędnych produktów odbywa się z wykorzystaniem zapasów magazynowych albo przez dostawy zewnętrzne z hurtowni lub bezpośrednio od producentów. Ważne jest więc odpowiednie zarządzanie dostawami.

 

Dostawy leków

Przyjmuje się, że dostawy leków odbywają się średnio 1-3 razy dziennie. Nie można również zdefiniować konkretnej godziny dostaw. Również bieżące składanie zamówień związane z chwilowym zapotrzebowaniem na dany lek może się odbywać kilka razy dziennie.

 

Częstymi problemami charakterystycznymi dla branży farmaceutycznej są:

  • określona ilość wyjazdów z hurtowni na dany dzień
  • minimum logistyczne określone poprzez kwotę minimalną na jaką można złożyć
  • zamówienie żeby było przywiezione przy kolejnej dostawie
  • limity dostaw leków
  • nieregularne godziny przyjazdu dostawy (kilku kierowców z tej samej hurtowni w  różny sposób przebywa tą sam trasę

 

Zmiany w dystrybucji

Co więcej, wraz z zakorzenieniem się na rynku farmaceutycznym modelu biznesowego e- commerce niezbędne okazało się wprowadzenie zmian w procesie dystrybucji leków. Powodem zmian okazało się tradycyjne podejście do ustalanych tras przejazdu. Brakowało im elastyczności a tym samym okazywały się nieskuteczne z perspektywy dystrybutorów leków. Na dodatek, spadek marż ze sprzedaży lekarstw doprowadził do szukania oszczędności w procesie transportu leków.

Powszechnym wymaganiem aptek stał się krótki czas dostawy. Wpływało to na pojawienie się problemów z  wyznaczaniem tras i ustalaniem harmonogramów dostaw dla dystrybutorów.

 

Optymalizacja tras i czasu dostaw

W celu optymalizacji czasu dostaw oraz możliwości dynamicznego reagowania w czasie rzeczywistym na pojawianie się nowych stale napływających zamówień, nieuchronne stało się projektowanie tras w  oparciu o aktualne zmienne determinowane napływającymi zamówieniami. Z pomocą w  rozwiązaniu problemu pojawiają się algorytmy optymalizacyjne. Dzięki nim możliwa jest optymalizacja tras.

Wdrożenie zaawansowanych rozwiązań informatycznych wykorzystujących optymalizację tras jest możliwe dzięki przedsiębiorstwom takim jak Emapa, która prowadzi i realizuje projekty w owym obszarze od wielu lat. Rozwiązania dla transportu w ramach planowania tras, a także optymalizacja tras dla branży farmaceutycznej pozwalają znaleźć najlepszą kombinację tras przejazdu. Trasa ta wyznaczana jest dla wielu punktów. Uwzględnia ona także różne godzin odbioru/dostawy dla floty zbudowanej z jednego rodzaju pojazdów. Odbywa się to zarówno dla jednego, jak i dla wielu magazynów.

Umów się z nami na rozmowę

 

Wyrażam zgodę na:

* pole wymagane

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Emapa S.A. z siedzibą w Warszawie (02-222), Al. Jerozolimskie 181B, e-mail: prywatnosc@emapa.pl. więcej >